تولید بیش از هزار محصول و خدمت توسط شرکت‌‌‌‌های عضو پارک

جستجو
صفحه اصلی
شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰
تولید بیش از هزار محصول و خدمت توسط شرکت‌‌‌‌های عضو پارک
تولید بیش از هزار محصول و خدمت توسط شرکت‌‌‌‌های عضو پارک

پیام پردیس/ صفاری نیا در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: شرکت‌‌‌‌های پارک فناوری پردیس ضمن شناسایی نیاز‌‌‌‌های کشور، دانش تولید برخی نیاز‌‌‌‌های وارداتی صنعت را بومی سازی کرده است.

وی ادامه داد: حدود 10 تا 20 محصول تولید شده در پارک، نمونه مشابه چه در داخل و چه در خارج از کشور ندارند. این محصولات موفق به ثبت پتنت خارجی شده‌ و برای اولین بار در کشور و جهان عرضه می‌شوند.

صفاری نیا افزود: سال گذشته محصولاتی با ارزش ۲۳۵ میلیون یورو در شرکت‌‌‌‌های پارک تولید شده است که قبلاً از خارج وارد کشور می‌شدند و حالا این نیاز توسط تولیدات شرکت‌‌‌‌های پارک برطرف شده و صرفه جویی ارزی فراوان برای کشور به همراه داشته است.

شناخت نیازها و معضلات صنعتی کشور یکی از وظایف اصلی پارک فناوری پردیس

رییس پارک فناوری پردیس گفت: اداره کل سرمایه گذاری و بومی سازی پارک فناوری پردیس یکی از بخش‌هایی است که وظیفه آن شناسایی معضلات فنی و تکنولوژی کشور است. ما در پارک فناوری پردیس در چند سال اخیر به کمک ارتباط با برخی شرکت ها و مجموعه‌‌‌‌های صنعتی بزرگ کشور، نیاز‌‌‌‌های فناورانه و تکنولوژیکی را شناسایی کرده ایم.

صفاری نیا ادامه داد: هدف ما شناسایی و رفع نیاز‌‌‌‌های است که قبلاً از طریق واردات انجام شده است و حالا می‌خواهیم با استفاده از توان داخلی آنها را برطرف کنیم. در این پروژه ما تاکنون با شرکت‌‌‌‌‌های فناور عضو پارک قراردادهایی منعقد کرده‌ایم تا از ظرفیت‌ آنها برای تولید محصولات مورد نیاز صنعت استفاده کنیم، محصولاتی که با تکیه بر دانش بومی هم اکنون تولید شده و در اختیار صنایع قرار گرفته است.

او افزود: ما برای کمک به شرکت‌‌‌‌‌های تولید کننده، علاوه بر مذاکراتی که با دستگاه‌‌‌‌‌های دولتی انجام می‌دهیم، بسته‌‌‌‌های مالی نیز در در نظر گرفته ایم. این حمایت ها هم در قالب تسهیلات بانکی و هم در قالب کمک‌‌‌‌های مالی از طریق دستگاه‌‌‌‌‌های دولتی است. همچنین از ظرفیت فن بازارها نیز استفاده می‌کنیم تا با شناسایی نیاز‌‌‌‌های صنعت کشور و همرسانی موجود در این شبکه، بتوانیم نیاز‌‌‌‌های تخصصی صنعتگران را برطرف کنیم.

نقش موثر پارک فناوری پردیس در کسب و کار‌‌‌‌های آسیب دیده

رییس پارک فناوری پردیس گفت: برای کمک به کسب و کار‌‌‌‌های خردِ آسیب دیده از کرونا و مشکلات اقتصادی، بخش‌‌‌‌‌های مختلفی در پارک فناوری پردیس وارد میدان شده اند. برای مثال کارخانه‌‌‌‌های نوآوری آزادی و‌‌‌‌های وی و مرکز رشد به این کسب و کارها برای رفع مشکلاتشان کمک می‌کند.

صفاری نیا ادامه داد: در زمینه کمک‌‌‌‌های مالی به شرکت‌‌‌‌‌های نوپا، با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی، تسهیلات مختلف برای شکوفایی این شرکت ها در پارک فناوری پردیس در نظر گرفته شده است.

او افزود: همچنین برای کمک به تامین هزینه‌‌‌‌‌های جانبی از قبیله هزینه‌‌‌‌‌های جاریِ روزمره، حمایت‌هایی برای این شرکت ها در نظر گرفته شده است. ما به دنبال کمک به شرکت‌‌‌‌های نوپا برای کاهش هزینه ها هستیم تا بتوانند از شرایط سخت به وجود آمده به سلامت گذر کنند.

تلاش شرکت‌‌‌‌های عضو پارک در حوزه تولید محصولات مرتبط با بیماری کرونا

رییس پارک فناوری پردیس گفت: در اولین روز‌‌‌‌های شیوع کرونا شرکت‌‌‌‌های پارک در زمینه تولید مواد بهداشتی و کنترل بیماری فعالیت داشتند. در ادامه وارد حوزه تجهیزات شدند و هم اکنون نیز شرکت‌‌‌‌های مختلفی در زمینه تولید دارو برای کنترل و درمان کرونا مشغول هستند. به طور کلی ۳۰ شرکت پارک مشغول به تولید موارد متناسب با کنترل و درمان بیماری کرونا از تجهیزات تا دارو هستند.

صفاری نیا ادامه داد: در حوزه کیت‌‌‌‌های تشخیصی و دستگاه‌‌‌‌های ونتیلاتور شرکت‌‌‌‌‌های پارک برای رفع نیاز‌‌‌‌های کشور فعالیت داشتند. در حوزه تولید دارو‌‌‌‌های کنترل کننده و درمان بیماری کرونا نیز شرکت هایی فعال هستند.

او افزود: در حوزه دانش فنی واکسن هم شرکت‌‌‌‌های پارک مشغول به کار هستند و این دانش به بخش‌‌‌‌های صنعتی کشور منتقل شده است.