آغاز علمیات ساخت دانشگاه خاتم در فاز 4 پارک فناوری پردیس

جستجو
صفحه اصلی
دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰
آغاز علمیات ساخت دانشگاه خاتم در فاز 4 پارک فناوری پردیس
آغاز علمیات ساخت دانشگاه خاتم در فاز 4 پارک فناوری پردیس

پیام پردیس/ این دانشگاه با رویکرد ایجاد پردیس کارآفرینی در ناحیه نوآوری پردیس، مجموعه آموزشی، تحقیقاتی، پژوهشی خود را تحت عنوان «مجموعه آموزشی فناوری خاتم» در زمینی به مساحت 17 هکتار و در فاز 4 پارک فناوری پردیس احداث می‌کند.

با ایجاد این مجتمع آموزشی و فناور، امکان حضور ۱۰ هزار دانشجو و 1000 پژوهشگر استارتاپی که در توسعه مرز‌‌‌‌های دانش و ایده‌‌‌‌‌های نوآورانه توانمند هستند، در 10دانشکده فراهم خواهد شد. همچنین امکانات پشتیبانی، آزمایشگاهی و آموزش و درمانی برای خلق ایده‌‌‌‌‌های نواورانه در این مجموعه پیش‌بینی شده است.

احداث این دانشگاه در راستای ایجاد ارتباط پایدار صنعت و دانشگاه و همکاری دانشگاه‌ها و مراکز علمی، آموزشی و پژوهشی به منظور تجاری‌سازی دستاورد‌‌‌‌های فناورانه و توسعه بازار شرکت‌‌‌‌‌های دانش‌بنیان است.

با بهره برداری از این دانشگاه بستر توسعه فناوری‌‌‌‌‌های همگرا و تامین زیرساخت‌‌‌‌‌های سخت‌افزاری و نرم افزاری، جهت تحقق اهداف تحقیقاتی، فناوری و نوآوری و تسهیل تجاری سازی محصولات فناور و دانش‌بنیان فراهم خواهد شد.

دانشگاه خاتم زمینه ساز توسعه آموزشی پارک فناوری پردیس

رییس پارک فناوری پردیس در مراسم آغاز عملیات احداث دانشگاه خاتم گفت: استقرار دانشگاه خاتم در پارک فناوری پردیس می‌تواند به ما برای تامین نیروی انسانی مناسب کمک کند که این موضوع فرصت مناسبی برای شرکت‌‌‌‌های دانش بنیان در پارک است.

صفاری نیا گفت: دانشگاه خاتم در هم افزایی با شرکت‌‌‌‌های پارک می‌تواند به رشد و توسعه فناوری کشور کمک کند و امیدواریم با بهره‌برداری از فاز‌‌‌‌های مختلف این دانشگاه در سریعترین زمان ممکن، شاهد ایجاد یک قطب علمی، آموزشی و فناوری در کشور باشیم که در نهایت می‌تواند به توسعه اقتصاد دانش‌بنیان کشور کمک کند.

او ادامه داد: اگرچه مجموعه پارک فناوری پردیس هم اکنون بزرگترین قطب فناوری کشور است اما ایجاد دانشگاه خاتم می‌تواند به ما در حوزه آموزشی هم کمک‌‌‌‌های فراوانی کند، موضوعی که زمینه ساز جذب دانشمندان علمی از همه نقاط دنیا به پارک فناوری پردیس خواهد شد.

رییس پارس فناوری پردیس گفت: در سال‌‌‌‌های اخیر برخی از نخبگانی که برای ادامه تحصیل به خارج از کشو مهاجرت کرده بودند به کشور بازگشته و در پارک فناوری پردیس مستقر شده اند. این افراد هم اکنون بیش از ۳۰ استارتاپ را در مجموعه پارک مدیریت می‌کنند و وجود دانشگاه خاتم می‌تواند این افراد و استارتاپ‌ها را افزایش دهد.

شایسته سالاری موتور محرک پیشرفت کشور

قائم مقام فرهنگستان علوم نیز در این مراسم گفت: علم یکی از ابزار قدرت است و این روزها این ابزار قدرت هر روز کارکرد بیشتری پیدا می‌کند. ما هم باید به دنبال توسعه علم در کشور باشیم، همانطور که در آموزه‌‌‌‌های دینی ما هم به کسب علم سفارش شده است.

علی اکبر صالحی ادامه داد: اصل شایسته سالاری یکی از مبانی اصلی پیشرفت کشورها است و توسعه فضای دانشگاهی و آموزشی یکی از راهکار‌‌‌‌های مهم برای رسیدن به شایسته سالاری است. باید توجه داشت آینده روشن کشور در گرو کسب علم و حمایت از آن است.

افزود: فضای بوجود آمده و پیشرفت‌‌‌‌های حاصل شده نشان می‌دهد که شایسته سالاری و الگو سازی به خوبی در پارک فناوری پردیس و دانشگاه خاتم رعایت می‌شود.

دانشگاه خاتم، نسل جدیدی از دانشگاه‌‌‌‌های کشور

مدیرعامل بانک پاسارگاد در این مراسم گفت: برنامه تاسیس این دانشگاه با عنوان "عبور از استنفورد" از هفت سال پیش تعریف شده است. ما از نخبگانی که برای تحصیل به دانشگاه‌‌‌‌های برتر ۲۷ کشور دنیا رفته بودند دعوت کردیم تا برای ایجاد این دانشگاه مشاوره‌‌‌‌های تخصصی به ما ارائه دهند.

مجید قاسمی ادامه داد: دانشگاه خاتم نسل جدیدی از دانشگاه‌‌‌‌های کشور خواهد بود. در دانشگاه‌‌‌‌‌های نسل جدید، توجه و تمرکز بر خلاقیت‌‌‌‌‌های نیروی انسانی دانش‌آموخته و خلق ارزش افزوده از محل قرارداد‌‌‌‌های ارتباط با صنعت، توسعه فناوری و شرکت‌‌‌‌‌های دانش‌بنیان است.

او افزود: ما در این دانشگاه به دنبال ایجاد مدلی تازه در آموزش و توسعه مرز‌‌‌‌های علم و فناوری هستیم و ورود به ناحیه نوآوری پردیس کمک زیادی به ما در تحقق این امر می‌کند.

رییس دانشگاه خاتم گفت: هدف ما از ایجاد این دانشگاه نمایش سرآمد بودن ایران در عرصه‌‌‌‌‌های علمی و آموزشی به جهان است.

مجید قاسمی گفت: هدف ما ایجاد یک قطب آموزشی بزرگ در این دانشگاه است و در بعضی از رشته ها مانند اقتصاد نظری، رتبه‌‌‌‌های برتر کشور در کارشناسی ارشد را جذب می‌کنیم. همچنین در رشته مهندسی داده و تالیف داده، اولین دانشگاه کشور هستیم که موفق به کسب مجوز از وزارت علوم شدیم.